Czy kurier może Cię poprosić o okazanie dowodu osobistego?

News

Jeśli zamówiłeś jakiś towar i przesyłka ma trafić do Ciebie kurierem, to czy kierowca ma prawo Cię wylegitymować? Dlaczego użyłem słowa "wylegitymować"? Ponieważ kojarzy się z kontrolą policyjną, a jak wiemy - policjant ma prawo zażądać dowodu tożsamości. Czy kurier także może Cię wylegitymować? Teoretycznie nie, ale w praktyce jak najbardziej.

Dlaczego ludzie się burzą

Kierowca nie może Cię wylegitymować, ale bez okazania dowodu tożsamości nie będzie mógł Ci wydać towaru. Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy uparcie kryją swój dowód osobisty, to pokrótce wytłumaczę Ci, dlaczego to kierowca ma rację, a nie Ty. Pierwsza sprawa: Bez okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości kierowca nie powinien Ci wydać towaru. Na paczce jest wyraźnie napisane do kogo ten towar ma trafić. Na paczce znajduje się imię, nazwisko oraz adres zameldowania. Kierowca nie wie jak wyglądasz i nie to go interesuje. Interesują go dane adresowe i tylko dowód tożsamości może dać mu pewność, że trafił z towarem do odpowiedniej osoby.

Drugim powodem, dlaczego musisz okazać dowód tożsamości jest sytuacja, w której otrzymujesz awizo lub na paczce jest napisane "odbiór do rąk własnych". Kurierzy proszą o dowód tożsamości w zasadzie tylko w dwóch ostatnich rodzajach przesyłek. Powinni robić to przy każdej okazji.

 

Czy to zgodne z prawem?

Nikt nie może Cię zaczepić na ulicy i poprosić o dowód tożsamości. W przypadku przesyłki kurierskiej logicznym jest, że będziesz musiał go ukazać, bo w przeciwnym wypadku towar wróci do nadawcy i obciąży go o koszta transportu. Musisz umownie przyjąć, że kurier nie prosi Cię o dowód tylko dlatego, aby pokazać "władzę". On to robi dla Twojego i swojego dobra, bo teoretycznie za doręczenie towaru komuś innemu, niż jest to opisane na przesyłce grozi konsekwencjami karno - dyscyplinarnym.

 

Musisz mu pokazać dowód

Dlaczego zdecydowałem się na napisanie tego artykułu? Ponieważ w sieci znajdziesz wiele komentarzy na ten temat i 90% z nich będą bredniami. Owszem, możesz zgłosić na policję fakt, że kurier poprosił Cię o ukazanie dowodu tożsamości, ale w praktyce sprawa nie zostanie nawet tknięta, bo policjant czy sąd z logicznego punktu widzenia nie będą widzieć żadnego przewinienia. W przyszłości jak będziesz zamawiał przesyłkę, to pamiętaj o tym, aby w razie prośby kierowcy okazać mu dowód tożsamości. Jemu i tak do niczego się on nie przyda, bo spieszy się do kolejnego klienta. On poprosi tylko dla świętego spokoju, lub ze zwykłej pracowniczej rzetelności wobec nadawcy.