Przesyłka doręczona w sobotę - czy istnieje taka możliwość?

News

Na pewno wielokrotnie zastanawiałeś się nad tym, czy istnieje szansa, że zamówisz towar w piątek, a dotrze on do Ciebie w sobotę. Znając polskich przedsiębiorców i polskie firmy powinieneś sobie sam odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Towar możesz otrzymać nawet w niedzielę, ale pod warunkiem, że zapłacisz więcej pieniędzy. Kurierzy oczywiście pracują w weekendy i według statystyk firmy kurierskie zarabiają na dniach wolnych całkiem sporo pieniędzy.

Ile zapłacisz za przesyłkę "extra"?

Za ten rodzaj przesyłki zapłacisz sporo. Ceny często zaczynają się od 80 złotych i mogą tylko rosnąć. Niektóre firmy kurierskie pobierają także opłaty paliwowe (rzadko zdarza się, że kurier w sobotę ma pełny samochód), więc jeśli chcesz coś otrzymać w sobotę, to zapłacisz około 100 złotych. To dużo? Jeśli Ci bardzo zależy, to nie będziesz miał obiekcji co do cen. Usługa zostanie wykonana po wcześniejszej konsultacji z firmą kurierską. Niektóre oferują wypełnienie formularzy online i gdy przesyłka wyjedzie do Ciebie - zostaniesz o tym poinformowany.

 

Ile zapłacisz u znanych kurierów?

Warto zwrócić uwagę na pośredników. Firmy kurierskie często się nimi posługują. W przypadku marki UPS za dostarczenie towaru w sobotę zapłacisz około 107 złotych netto. Co składa się na tą kwotę? Usługa Express (12 złotych), opłaca za pracę w sobotę (15 złotych) i koszt podstawowy za usługę (80 złotych). Pocztex, DPD, Siódemka, Opek - te firmy kurierskie naliczają 50% kwoty podstawowej i nie gwarantują dostarczenia paczki w sobotę między godziną 9 a 12. Tą usługę trzeba sobie dokupić. W przypadku siódemki zapłacimy 100 złotych.

 

Opłata paliwowa

Większość firm kurierskich żąda opłaty paliwowej za pracę w soboty. Podobnie działają brokerzy, jednak u nich opłata wynosi mniej, bo "tylko" 25 procent.

 

Czy to się w ogóle opłaca?

Jeśli ktoś jest w potrzebie, to nie patrzy na pieniądze. W przypadku pracy w soboty jest też ciekawa zależność. Jeśli zamówiłeś przesyłkę na sobotę i wypada, że jest wtedy święto (dzień wolny od pracy), to zapłacisz tyle, ile za usługę "niedziela lub święta". Niewiele firm podaje dokładne cenniki, ale na pewno są wyższe od przesyłek "extra". Zanim zamówisz przesyłkę w piątek sprawdź, czy dnia kolejnego nie wypada święto. Szkoda płacić nie rzadko i 150 złotych netto za jedną przesyłkę.