E-zakupy - Czy faktycznie to się opłaca?

News

W dobie tempa rozwoju otaczającego nas świata człowiek staje się bardzo wygodny. Nie musimy już wychodzić z domu aby załatwić jakieś sprawy urzędowe. Nie musimy też wychodzić z domu aby uregulować rachunki. Od kilku lat nie musimy też wychodzić z domu aby kupić sobie nowy telewizor. W ogóle nie musimy wychodzić, ale czy to się nam opłaca? W tym artykule chcę poruszyć temat e-zakupów. Są bardzo popularne i dzięki nim firmy kurierskie notują rekordowe wyniki sprzedaży. Przyjęło się, że e-zakupy to najtańsza forma wydawania pieniędzy. Na pewno? Przyjrzę się temu z bliska.

CCC - cena czyni cuda

To, co definiuje nas jako Polaków jest nadmierna oszczędność. Potrafimy wstać specjalnie o 3 nad ranem, aby czekać w kolejce na otwarcie Biedronki, bo tego dnia bułki mają kosztować 20 groszy mniej, niż zazwyczaj. Musicie wiedzieć, że tego samego dnia, gdy bułki staniały, popularne wody mineralne czy wędliny "przypadkiem" podrożały o kilka groszy. Sklep zawsze wyjdzie na swoje.

Niewątpliwą zaletą e-zakupów jest duża sieć sklepów internetowych i dużo niższe ceny, niż w sklepie stacjonarnym. Skupię się na przykładzie telewizora o przekątnej 42". Telewizor kosztuje w sklepie stacjonarnym równe 2000 złotych brutto. Ja do tego sklepu mam około 8 kilometrów. Mogę zamówić ten telewizor online. Na stronie sklepu stacjonarnego (jako przykład podam MediaExpert) ten sam model kosztuje 1849 złotych brutto. Wychodzi na to, że zaoszczędzę 151 złotych. Zamawiam.

 

Koszt opłat

W trakcie wyboru rodzaju płatności i rodzaju przesyłki (poczta, kurier, paczkomat) analizuję koszty. Mój telewizor waży 28 kilogramów, więc za przesyłkę kurierską zapłacę 44 złote (przykład). Zauważam możliwość zamówienia telewizora bezpośrednio do sklepu. Wybieram tą opcję i płacę tylko 20 złotych. Po dwóch dniach jadę do MediaExpert i mam swój telewizor. Kupiłem go za 1869 złotych z kosztem przesyłki. Opłacalne? Tak.

 

Nie wszystko jest takie różowe

Ja miałem szczęście, ale Ty nie musisz go mieć. Często różnica ceny towaru pomiędzy sklepem stacjonarnym a e-sklepem wynosi nawet 200 złotych. Istotny jest wybór formy doręczenia. Wybierajcie tylko najlepsze dla Was finansowo opcje. Plusem e-zakupów są ceny, a minusem czas oczekiwania. W sklepie stacjonarnym zapłacimy więcej, ale towar dostajemy od ręki.

E-zakupy. Czy to się faktycznie opłaca? Jak najbardziej tak. Pamiętajcie tylko o tym, aby nie zamawiać produktów na "wariata". Czytajcie umowy i zasady płatności. To ma znaczenie.