Czy warto zamawiać drogocenne rzeczy przez Internet?

News

Zakupy przez Internet to już niemal codzienność w życiu każdego człowieka. To bardzo wygodna forma zakupów, bo nie musimy wychodzić z domu, a towar sam do nas trafia, można powiedzieć - pod drzwi. Uważam, że zakupy online są bardzo dobre, ale nie w każdym przypadku. W dzisiejszym artykule chcę się skupić na drogocennych rzeczach i moja teza jest następująca - nie warto zamawiać drogocennych rzeczy przez Internet. Argumenty? O tym poniżej.

Po pierwsze: pieniądze

Pieniądze to coś, z czym muszą się kojarzyć drogocenne rzeczy. Jeśli planujesz zakup pięknej biżuterii, nowego telewizora 3D lub szklanej zastawy kuchennej za naprawdę spore pieniądze, to licz się z tym, że musisz za te towary zapłacić. Jeśli w sklepie stacjonarnym widnieje telewizor, który bardzo Cię interesuje i kosztuje on 6000 złotych - dlaczego masz kupować go online za 5700 złotych? Czy naprawdę szkoda Ci tych 300 złotych, skoro kupujesz sprzęt za sześć "kafli"?

 

Po drugie: bezpieczeństwo

Obojętne jaką formę przesyłki wybierzesz - jeśli nie ubezpieczysz swojej paczki, to możesz mieć problem. Nie od dziś wiadomo, że kierowcy raczej nie dbają o paczki i nie interesują się jej zawartością. Wystarczy jedno nieuważne wejście w zakręt, aby nowy telewizor się stłukł. Pamiętaj, że on nie jest na gwarancji, bo nawet do Ciebie nie dotarł. Jeśli nie ubezpieczyłeś paczki, to możesz zaskarżyć firmę kurierską czy pocztę. Ale czy wygrasz? Prawdopodobnie nie, ponieważ kierowca nie miał informacji o jakimkolwiek ubezpieczeniu (nie oznacza to, że może niszczyć towar, ale sprawa i tak skończy się źle) i nawet jak otrzymasz odszkodowanie, nie starczy ono na spłatę telewizora.

 

Po trzecie: racjonalne myślenie

Zamawianie drogocennych rzeczy przez Internet ma miejsce w Polsce i dlatego mój artykuł nic tutaj nie zmieni. Uważam, że drogie towary można oczywiście wysłać kurierem, ale przesyłkę należy ubezpieczyć. Na przykładzie telewizora widać, że wybierając e-sklep zaoszczędziłem 300 złotych. Czy ubezpieczenie telewizora o wartości 5700 złotych będzie kosztować mniej, niż 300 złotych? Na pewno nie!

Podsumowanie: Możesz zamawiać drogocenne rzeczy przez Internet pod warunkiem, że ubezpieczysz przesyłkę. Gdybyś znalazł telewizor w e-sklepie za 5000 złotych wiedząc, że w stacjonarnym wydasz 6000 złotych - śmiało zamawiaj. Opłacisz ubezpieczenie i wyjdziesz na plus. W innych przypadkach odradzam.